Chiapudding


Godmorgon! I morse startade jag dagen med en något nytt - chiapudding. Har hört att det ska vara väldigt näringsrikt och bra så kag var tvungen att testa. Lite speciell konsistens, men hade man alltid lite banan eller hallon med i tuggan så blev det gott! Nästa gång lär jag nog dock göra hälften så mycket, då jag tyckte att det blir lite mäktigt på slutet. Till detta åt jag i alla fall nygräddat bröd med tomat och ost samt skinka och avokado plus ett kokt ägg.
Chiapudding
3 msk chiafrön
2 dl mandelmjölk
Topping
Blanda ner alla ingredienser och rör om. Rör om igen efter 15 min. Ställ i kylen över natten.

Gillar
Kommentarer
maja.sildlohman,
Läst din blogg nu ett bra tag och jag måste bara säga att du verkar så himla härlig och din blogg är super inspirerande! Kram
mslfoto.blogg.se
amandavalfridsson,
Åh tusen tack, så kul att höra!!
nouw.com/amandavalfridsson
tobelieve,
Åh vilket bra tips!! det här ska prövas :) Nu har vi startat upp våran mode och skönhetsblogg igen, kika in för massa tips, tutorials och massa annat roligt! Kram
nouw.com/tobelieve
amandavalfridsson,
Ja va kul, alltid roligt att testa nytt! :)
nouw.com/amandavalfridssontorablogg,
Ska jag prova någon gång
torahansson.blogg.se
amandavalfridsson,
Gör så! :)
nouw.com/amandavalfridsson
linneasstyrka,
Du ger otroligt bra tips och insperation :) Älskar frukostar!!
nouw.com/linneasstyrka
amandavalfridsson,
Åh tack!!
nouw.com/amandavalfridsson
hannypandy,
Vilken god frukost! Chiapudding till frukost är en av mina favoriter, älskar att man kan variera de så mycket med olika sorts frukter och bär :)
nouw.com/hannypandy
amandavalfridsson,
Ja den var riktigt god!
Hoppas jag lär mig gilla chiapudding lite mer nästa gång, haha ;)
nouw.com/amandavalfridssonebbac
, Chiapuddding är verkligen såå gott! Om du vill göra den ännu godare kan man mixa hallon, banan och mandelmjölk först så att det blir som en smoothie fast ingen yoghurt, och sedan hälla i chiafröna. Då får man med den goda smaken av hallon och banan i varje tugga! SÅ gott, lovar att du kommer älska det. Vill bara säga att jag verkligen gillar din blogg och fortsätt gärna med fler frukostbilder! :) <3

amandavalfridsson,
Tack för tipset, det ska jag pröva!
nouw.com/amandavalfridssonveranoj
, du gör alltid så inspirerande inlägg om nyttiga frukostar!! bananpannkakorna åt jag typ varje helg i typ 4 månader, och det är verkligen så gott och så nyttigt! Detta ser jag verkligen fram åt att prova!
tovvsan,
Ser gott ut! Hört att chiafrön är så himla nyttigt så man borde kanske testa :)
tovvsan.blogspot.se/e.me97,
Måste prova och vilka fina bilder! :)
sdotter.se
vickiström,
Åh så gott det ser ut! Jätte fin blogg förresten :)
nouw.com/vickiström